Kiedy warto wymienić kierunkowskazy w motocyklu na LED-y?

Kiedy warto wymienić kierunkowskazy w motocyklu na LED-y?

Od końca lad 30. XX wieku migacze w jednośladach zaczęły stawać się standardem. Harley-Davidson to pierwsza marka, która zaczęła je stosować w swoich maszynach. Dzisiaj każdy motocykl musi mieć kierunkowskazy. Wielu posiadaczy starszych maszyn zaś zastanawia się, czy zainwestować w lampy LED. Sprawdź, kiedy warto to zrobić!

Kierunkowskazy LED – kusząca, efektowna opcja

Dlaczego w ogóle warto postawić na takie rozwiązanie? Wymienia się kilka powodów. Z jednej strony – dobrze dobrane migacze mogą znacznie podnieść atrakcyjność wizualną posiadanej maszyny. Odpowiedni model doda jej nieco agresywności lub wprost przeciwnie – podkreśli klasyczny charakter pojazdu.

Ponadto kierunkowskaz LED jest tańszy w użytkowaniu niż klasyczny. Wynika to ze zdecydowanie mniejszego poboru energii z akumulatora, a z drugiej strony – długiej żywotności diod. Co istotne – lampy te zwiększają widoczność na drodze. Zazwyczaj oświetlenie diodowe charakteryzuje się większą siłą od tradycyjnych żarówek, co odgrywa dużą rolę w szczególności gdy na drodze panują niesprzyjające warunki pogodowe, w tym mgła, deszcz czy zawieja śnieżna.

Czy warto wymienić uszkodzoną żarówkę na LED-y?

W starszych motocyklach, jak i w wielu nowych maszynach wciąż można znaleźć tradycyjne rodzaje żarówek. Są one dość żywotne, ale po pewnym czasie najpewniej i tak się spalą. Niekiedy ulegają również uszkodzeniom mechanicznym, np. przy stłuczce czy zarysowaniu na parkingu albo uderzeniu o twardą powierzchnię. Czy warto wtedy inwestować w kierunkowskaz LED? Jak najbardziej – przy tym dobrze wymienić wówczas cały komplet, aby oświetlenie było jednakowe. Wiąże się to z wyższym wydatkiem, ale jedynie na ten moment. W dłuższej perspektywie okazuje się to niemałą oszczędnością.

Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Najważniejszy jest dobór oświetlenia spełniającego wymagania homologacji drogowej. Jeśli kupiłeś części, które jej nie mają, możesz zostać ukarany przez policję. Warto podkreślić, że funkcjonariusz dokonujący kontroli może nie tylko wręczyć mandat, ale i zatrzymać dowód rejestracyjny. Poza tym – upewnij się, że migacze pasują do Twojego jednośladu!