Kiedy warto skorzystać ze składu celnego?

Kiedy warto skorzystać ze składu celnego?

Czeka Cię import spoza granic UE? Z pewnością spodziewasz się wielu formalności, wymagających dopełnienia. Czasem ich załatwianie odbywa się w momencie, gdy sam towar jest już na granicy. Na szczęście w takich sytuacjach pomocne okazują się składy celne. Kiedy jeszcze warto wykorzystać taką przestrzeń? Dowiedz się poniżej!

Skład celny – czyli co?

To rodzaj magazynu zatwierdzonego przez odpowiednie instytucje kontrolne. Może być publiczny, jak i prywatny (do wykorzystania przez właściciela). Skład celny to intratna opcja dla wielu importerów, sprowadzających towary spoza krajów UE, w tym m.in. Chin, USA czy Wielkiej Brytanii. Jedną z największych korzyści użytkowania takiej przestrzeni jest możliwość opóźnienia wszelkich opłat. Więcej dowiesz się poniżej.

Jakie korzyści płyną z korzystania ze składu celnego?

Jeśli nie planujesz od razu sprzedać całości sprowadzanego towaru – skład celny okazuje się dobrym wyjściem. Odbierając z niego ładunek partiami, skutecznie rozłożysz cło i inne opłaty na raty. Stanowi to więc nie lada odciążenie dla budżetu, w szczególności mniejszych firm.

Z takiego magazynu warto też skorzystać gdy przy kontroli wykazano pewne wady natury prawnej towaru, w tym m.in. brak:

  • oznaczenia producenta,
  • odpowiedniej certyfikacji,
  • stosownej dla niego dokumentacji.

Wówczas podlega on tzw. procedurze naprawczej. Ma ona na celu uzupełnienie go o brakujące elementy. Innymi okolicznościami, gdy opłaca się skorzystać z takiej opcji, są np. reeksport produktów, a także magazynowanie towarów z obszaru UE, co dozwala się pod pewnymi warunkami.

Dowiedz się, jak łatwo skorzystać ze składu celnego

Jest wiele korzyści z użytkowania takiej przestrzeni. A jak można skorzystać z takiej opcji? Trzeba złożyć odpowiedni wniosek do urzędu celno-skarbowego… lub sięgnąć po wsparcie firmy, która zrobi to za Ciebie. Agencje pomagają w dopełnianiu wszelkich formalności. Znajdź odpowiednią dla siebie już teraz!