Jakie właściwości mają witaminy z grupy B?

Jakie właściwości mają witaminy z grupy B?

Co powinno znajdować się w zdrowej i zbilansowanej diecie? Zwróć uwagę na odpowiednią ilość witamin! Przekonaj się, dlaczego kwas foliowy, tiamina i niacyna to składniki szczególnie ważne dla ludzkiego organizmu.

Charakterystyka witaminy B

Sprawność narządów znajdujących się w ciele człowieka w dużej mierze zależy od przyjmowanych pokarmów. Niedobór lub nadmiar niektórych substancji może być szkodliwy dla zdrowia. Witaminy z grupy B to kilka związków, które mają szczególny wpływ na przemianę materii, układ naczyniowy, mięśnie i wygląd skóry. Wśród nich znajdują się między innymi tiamina, niacyna, kwas pantotenowy, pirydoksyna, kwas foliowy oraz kobalamina. Zawarte są w kaszy gryczanej, wątróbce, jajkach, grochu, drożdżach i rybach. W aptekach można też kupić suplementy przeznaczone  dla osób z niedoborem witamin, które chcą wyrównać ich poziom.

Działanie kwasu foliowego, tiaminy i niacyny

Jakie korzyści płyną ze spożywania witamin zaliczających się do grupy B? Dietetycy zauważają, że niedobór tych substancji może objawiać się:

  • problemami z pamięcią i bezsennością,
  • przesuszeniem i łuszczeniem się skóry,
  • zapaleniami jamy ustnej,
  • spadkiem odporności organizmu,
  • sztywnością stawów,
  • pogorszeniem stanu włosów i paznokci,
  • depresją, poczuciem niepokoju i atakami paniki.

Niacyna wspiera prawidłowe działanie mózgu, a kwas foliowy wpływa na produkcję krwinek i często suplementowany jest przez kobiety w ciąży. Tiamina natomiast stymuluje pracę żołądka, a jej poziom obniża się przy piciu dużej ilości kawy.

Suplementy z witaminą B

Już wiesz, dlaczego witaminy będące częścią grupy B są tak ważne dla organizmu człowieka. Wystrzegaj się skutków ich niedoboru. Poziom tych substancji we krwi określisz przez proste badanie laboratoryjne. Możesz zdecydować się na włączenie do diety suplementów z kwasem foliowym, biotyną i niacyną.