Jak dbać o pierścionki z białego złota?

Biżuteria ma dla wielu osób szczególną wartość  nie tylko materialną, ale też sentymentalną. Dlatego warto wiedzieć, jak on nią dbać, żeby cieszyć się jej pięknem przez długie lata, a może nawet przekazać ją kolejnym pokoleniom. Pierścionki zaręczynowe z białego złota czy inne ozdoby wykonane z metali szlachetnych wymagają regularnego i odpowiedniego czyszczenia, żeby nie straciły wyjątkowego blasku. Sprawdź, jak to zrobić!

Jak czyścić biżuterię z białego złota?

Chociaż co jakiś czas warto skorzystać z opcji profesjonalnego odświeżania biżuterii w salonach jubilerskich, to dobrze jest też samodzielnie o nią zadbać. Pierścionki białe złoto są delikatne, więc wymagają większej uwagi, kiedy chcesz usunąć zabrudzenia. Warto pamiętać, że mimo wysokiej odporności, łatwo można zarysować złote dodatki. Dlatego do czyszczenia należy używać delikatnych środków. Nie poleca się korzystać z silnie ścierających substancji jak pasta do zębów czy soda oczyszczona.

Dobrym sposobem na zabrudzenia jest przygotowanie roztworu z wody i amoniaku w stosunku 6:1, a następnie zanurzenie biżuterii na kilka minut. Prostszym rozwiązaniem jest mieszanina z ciepłej wody i odrobiny płynu do mycia naczyń lub mydła. Można również moczyć pierścionki z białego złota z brylantem, dzięki czemu łatwiej jest usunąć zabrudzenia z zakamarków. Do czyszczenia najlepiej wybrać delikatną szmatkę z mikrofibry lub gąbeczkę, żeby polerować wyrób, a nie wycierać go.

Jak dbać o pierścionki z białego złota?

Oprócz regularnego czyszczenia trzeba też zadbać o biżuterię z białego złota podczas użytkowania jej na co dzień. Lepiej nie nosić pierścionka jednocześnie z innymi, bo mogą zarysować delikatną powierzchnię. Konieczne jest też unikanie kontaktu z detergentami, perfumami czy substancjami chemicznymi, więc poleca się go ściągać w trakcie wykonywania domowych porządków czy gotowania.

Co jakiś czas warto udać się do jubilera i oddać biżuterię do rodowania, czyli ponownego pokrycia wyrobu ze stopu zawierającego żółte złoto, pierwiastkiem o srebrnym odcieniu – rodem. Ma to na celu przywrócenie cienkiej, wierzchniej warstwy, która nadaje charakterystyczny jasny odcień z błyszczącym efektem.

Pierścionki z białego złota – piękna klasyka

Naturalne jest, że podczas noszenia biżuteria może się zabrudzić, zarysować czy spłowieć. Jeśli chcesz uniknąć częstego oddawania jej do renowacji u jubilera, staraj się regularnie czyścić dodatki z białego złota samodzielnie, domowymi sposobami, a także dbaj o to, żeby na co dzień nie narażać ich na zarysowanie. Przy odpowiedniej pielęgnacji pierścionek zaręczynowy z brylantem będzie pięknie prezentował się przez wiele lat!