Hak holowniczy – uniwersalny czy dedykowany? Co lepsze?

Czeka Cię podróż z przyczepą campingową? A może planujesz większe zakupy, które zmieszczą się tylko na przyczepkę. Niezbędny będzie zatem hak holowniczy. Jak go jednak dobrać? Czy postawić na uniwersalną część, teoretycznie pasującą do każdego pojazdu? Czy lepiej wybrać model dedykowany? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej.

Zalety i wady rozwiązań uniwersalnych

Jak wskazuje sama nazwa – produkty te nadają się do większości pojazdów osobowych. Tym samym montaż haka holowniczego nie stanowi większego problemu, niezależnie od tego, czy masz audi, VW, toyotę czy inne auto. Do tego są łatwe w instalacji i nie wymagają np. kodowania. Dzięki temu, jeśli Twoje cztery kółka mają już trochę lat, fakt ten nie będzie stanowił żadnej bariery. Ponadto warto zwrócić uwagę, że zwykle te produkty są dość tanie. To znacznie przekłada się na ich popularność.

Jakie zalety ma hak dedykowany?

Co natomiast z zaczepami dedykowanymi? Przede wszystkim – są one droższe. Jednak za wyższą cenę otrzymuje się nieporównywalnie więcej niż w przypadku modeli uniwersalnych. Dzięki temu, że są one dostosowane do konkretnego modelu, to montaż jest bardzo prosty i szybki. Dodatkowo mogą one współpracować z nowoczesnymi elektronicznymi funkcjami, użytymi w danym aucie. Wynika to ze współpracy między koncernem motoryzacyjnym a producentem takiej części. Tym samym hak holowniczy z kulą  stanowi coś więcej niż tylko zaczep. Perfekcyjne spasowanie i zgranie z systemem samochodu zwiększa też komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Wybierz produkt odpowiedni dla Twojego samochodu

Zastanawiasz się, czy wybrać hak holowniczy uniwersalny, czy dedykowany? Dużo zależy od wieku auta i Twoich preferencji. Pamiętaj, że produkty pasujące do wielu pojazdów mogą być wysokiej jakości, ale nie gwarantują 100% kompatybilności. Zaczepy typu kule dedykowane zaś są droższe, ale zapewniają lepsze dopasowanie do rozwiązań producenta samochodu.