Witaminy z grupy B – jaką rolę odgrywają w organizmie?
Prawidłowe działanie systemu nerwowego, wspieranie metabolizmu, pozytywny wpływ na układ krwionośny… Witaminy z grupy B, podobnie jak inne, odgrywają ogromną rolę w organizmie, a ich braki mogą skutkować destabilizacją jego pracy. Za co odpowiadają te mikroskładniki? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej.
Szeroka rodzina witamin – za co odpowiadają?
Rozpuszczalne w wodzie witaminy z grupy B to substancje, które muszą być dostarczane z zewnątrz (mimo że np. B12 może być syntetyzowana w jelicie grubym, to jej wchłanianie odbywa się… w poprzedzającym je jelicie krętym!). W tej „rodzinie” wyróżnia się aż 8 związków, w tym, obok wspomnianej już kobalaminy (B12):
- B1 (tiamina),
- B2 (ryboflawina),
- B3 (niacyna),
- B5 (kwas pantotenowy),
- B6 (pirydoksyna),
- B7 (biotyna),
- B9 (kwas foliowy).
Każda z nich ma określoną rolę w organizmie, wpływając m.in. na funkcjonowanie układu nerwowego, w tym jego najważniejszego ośrodka – mózgu, a ponadto – systemu krwionośnego, pokarmowego oraz immunologicznego. Ich niedobory mogą skutkować poważnymi konsekwencjami, włącznie z pojawieniem się lub pogłębieniem stanów depresyjnych i śmiercią.
Gdzie można znaleźć witaminy z grupy B?
Źródła witamin z grupy B są różnorodne. Często występują one m.in. w produktach zbożowych (w tym np. chlebie pełnoziarnistym), warzywach strączkowych, wyrobach mleczarskich (serach, kefirach etc.), grzybach (przykładowo w drożdżach), orzechach oraz mięsie – wołowinie, wieprzowinie i rybach. Szczególnie zasobne w nie są podroby, zwłaszcza wątróbka.
Suplementacja witamin z grupy B
Niedobory witamin z grupy B mogą pojawić się u osób chorych, niemających zbilansowanej diety lub z jadłospisem wykluczającym. Na brak są zwłaszcza narażeni weganie, odrzucający produkty odzwierzęce, będące (de facto) pełnowartościowym źródłem kobalaminy. W takich sytuacjach konieczna może być suplementacja. Warto ją jednak skonsultować z lekarzem.